Koalícia plánuje rozdeliť oligarchom miliardu eur

Koalícia plánuje rozdeliť oligarchom miliardu eur

Na ministerstve obrany sa krátko pred voľbami plánujú obrovské nákupy, ktoré, majú uspokojiť chúťky vybraných oligarchov. Za nákup vozidiel 8×8, 4×4 a nové 3D rádiolokátory chce dať ministerstvo obrany 955 miliónov eur, ako inak obstarávania sú opäť raz netransparentné.

Človek by si pomyslel, že po tom, čo mali na ministerstve obrany za tri a pol roka jednu kauzu za druhou, aspoň pár mesiacov pred voľbami si už dajú pozor, ale nie. Ešte si potrebujú pomôcť a tak prišli s ďalšou chuťovkou – s plánom podpísať kontrakty za miliardu eur, navyše po šialene netransparentných obstarávacích procesoch. Aké sú teda fakty?

➡ Obstaranie bojových obrnených vozidiel 8×8 je známe ako manuál na netransparentnosť. Vozidlo bolo vybrané bez súťaže a utajene, pričom oklamaná nebola opakovane iba široká verejnosť, ale aj samotná vláda. Mimochodom ministerstvo predložilo dokument o obstaraní vozidiel do skráteného medzirezortného pripomienkovania, a päť dní malo stačiť na diskusiu o takmer pol miliarde eur, čo dodať…

➡ Obstarávanie vozidiel 4×4, pôvodný plan bol ako inak dohodnúť nákup napriamo, bez verejného obstarávania. Po našej kritike od toho ministerstvo upustilo a narýchlo sa pustilo do medzinárodného tendra. Výsledok? Opäť blamáž, všetko je šité na mieru pre jediné vozidlo – Gerlach.

➡ Na záver sa po rokoch opäť začal riešiť nákup radarov, pôvodný tender ešte z roku 2015 bol nepochopiteľne zrušený. Z pôvodne plánovaných 60 miliónov eur nás po novom majú radary stať 155 miliónov eur. A ako vyzerá výber? Zasa raz koalícia nesklamala, a celé to spackala. Uchádzači nemali rovnaký čas na spracovanie ponúk, o predĺžení lehoty na predloženie ponúk neboli niektorí uchádzači vôbec informovaní, niektorí uchádzači mali viac informácií na vypracovanie ponúk, niektorí uchádzači mohli dodať alternatívne ponuky, či hodnotiace podmienky neboli vôbec vopred známe…

Podľa našich informácií je dokonca už aj jasne stanovená dohoda v koalícii. Ak vyhrá v programe 4×4 Gerlach, tak Smer umožní SNS, aby si obstarali 8×8 a radary podľa svojho výberu. A ako inak, opäť to raz celé zaplatia občania zo svojich daní.

Myslím, že je načase skoncovať s chaosom, netransparentnosťou a nedôstojným zaobchádzaním s príslušníkmi OS SR, ako aj s peniazmi daňových poplatníkov. Vyzývame preto opozičné strany, aby sa pridali na našu stranu a pomohli nám zabrániť týmto netransparentným procesom s ďalekosiahlymi dopadmi. Vyzývame tiež predsedu vlády, aby na rokovaní vlády neboli tieto projekty schválené, pretože sú zjavne netransparentné. Rovnako očakávame, že premiér bude stáť za svojim jasným vyhlásením, že pokiaľ nebude v NR SR schválená Bezpečnostná stratégia SR, nebudú žiadne ďalšie obstarávania na obrane.

KOALÍCIA PLÁNUJE ROZDELIŤ OLIGARCHOM MILIARDU €

KOALÍCIA PLÁNUJE ROZDELIŤ OLIGARCHOM MILIARDU €Na ministerstve obrany sa krátko pred voľbami plánujú obrovské nákupy, ktoré, majú uspokojiť chúťky vybraných oligarchov. Za nákup vozidiel 8×8, 4×4 a nové 3D rádiolokátory chce dať ministerstvo obrany 955 miliónov eur, ako inak obstarávania sú opäť raz netransparentné.Človek by si pomyslel, že po tom, čo mali na ministerstve obrany za tri a pol roka jednu kauzu za druhou, aspoň pár mesiacov pred voľbami si už dajú pozor, ale nie. Ešte si potrebujú pomôcť a tak prišli s ďalšou chuťovkou – s plánom podpísať kontrakty za miliardu eur, navyše po šialene netransparentných obstarávacích procesoch. Aké sú teda fakty?➡ Obstaranie bojových obrnených vozidiel 8×8 je známe ako manuál na netransparentnosť. Vozidlo bolo vybrané bez súťaže a utajene, pričom oklamaná nebola opakovane iba široká verejnosť, ale aj samotná vláda. Mimochodom ministerstvo predložilo dokument o obstaraní vozidiel do skráteného medzirezortného pripomienkovania, a päť dní malo stačiť na diskusiu o takmer pol miliarde eur, čo dodať…➡ Obstarávanie vozidiel 4×4, pôvodný plan bol ako inak dohodnúť nákup napriamo, bez verejného obstarávania. Po našej kritike od toho ministerstvo upustilo a narýchlo sa pustilo do medzinárodného tendra. Výsledok? Opäť blamáž, všetko je šité na mieru pre jediné vozidlo – Gerlach.➡ Na záver sa po rokoch opäť začal riešiť nákup radarov, pôvodný tender ešte z roku 2015 bol nepochopiteľne zrušený. Z pôvodne plánovaných 60 miliónov eur nás po novom majú radary stať 155 miliónov eur. A ako vyzerá výber? Zasa raz koalícia nesklamala, a celé to spackala. Uchádzači nemali rovnaký čas na spracovanie ponúk, o predĺžení lehoty na predloženie ponúk neboli niektorí uchádzači vôbec informovaní, niektorí uchádzači mali viac informácií na vypracovanie ponúk, niektorí uchádzači mohli dodať alternatívne ponuky, či hodnotiace podmienky neboli vôbec vopred známe…Podľa našich informácií je dokonca už aj jasne stanovená dohoda v koalícii. Ak vyhrá v programe 4×4 Gerlach, tak Smer umožní SNS, aby si obstarali 8×8 a radary podľa svojho výberu. A ako inak, opäť to raz celé zaplatia občania zo svojich daní.Myslím, že je načase skoncovať s chaosom, netransparentnosťou a nedôstojným zaobchádzaním s príslušníkmi OS SR, ako aj s peniazmi daňových poplatníkov. Vyzývame preto opozičné strany, aby sa pridali na našu stranu a pomohli nám zabrániť týmto netransparentným procesom s ďalekosiahlymi dopadmi. Vyzývame tiež predsedu vlády, aby na rokovaní vlády neboli tieto projekty schválené, pretože sú zjavne netransparentné. Rovnako očakávame, že premiér bude stáť za svojim jasným vyhlásením, že pokiaľ nebude v NR SR schválená Bezpečnostná stratégia SR, nebudú žiadne ďalšie obstarávania na obrane.

Uverejnil používateľ Jaro Naď – OĽANO Pondelok 1. júla 2019
Čítať viac

You may also like

Týždeň v obrane

Nedávne príspevky

Týždeň v obrane
Týždeň v obrane
Týždeň v obrane