Týždeň v obrane

Týždeň v obrane

Bol to výživný týždeň veru… Slovensko má novú vrchnú veliteľku. Na obrane chce SNS zase kradnúť všade kde môže, zato našim spojencom nechceli dovoliť dotankovať. Nech už idú tieto straky preč z rezortu obrany. Ako by to mohlo a malo vyzerať, sme v piatok predstavili v našom obrannom programe. ???

1️⃣ Slovensko má novú prezidentku a zároveň aj novú vrchnú veliteľku ozbrojených síl! ☝? Bez toho, aby som chválil deň pred večerom, mám zatiaľ osobný pocit, že Zuzana Čaputová má potenciál na to, aby sme mali pracovitú a charizmatickú prezidentku. Čas ukáže, počkajme si! Odmietam však prvoplánovú kritiku, že ako žene jej chýbajú skúsenosti s velením a zvládaním ozbrojených síl. Ide o politickú funkciu, ktorú podľa mňa zvládne. Ani niektorí jej predchodcovia tieto skúsenosti nemali a naučili sa ich lepšie či horšie zvládať. Od novej vrchnej veliteľky však očakávam, že oproti jej predchodcovi sa nebude ostýchať pomenovať veci pravým menom a bude dôkladnejšie dohliadať na dianie v ozbrojených silách. Verím, že nebude povyšovať či menovať generálov, ktorí si to nezaslúžia. Tam Kiska opakovane zlyhal. Dúfam, že sa jej podarí presadiť tiež väčšiu mieru transparentnosti, ktorú by si naše ozbrojené sily zaslúžili. Taktiež som presvedčený, že bude na rozdiel od nominantov SNS vo vedení rezortu garantom našej zahraničnopolitickej orientácie. V jej náročnej práci jej želám veľa sily, zdaru a úspechov! ???

2️⃣ Ministerstvo obrany sa tento týždeň ukázalo v plnej paráde. ??‍♂️ Vyšlo totižto najavo, že nominanti SNS vo vedení rezortu, mali v pláne zakázať pristátie a dotankovanie amerických vrtuľníkov na Slovensku. Tie sa budú vracať z cvičenia NATO a rovnako ako keď leteli na toto cvičenie, mali v pláne pristáť na letisku v Piešťanoch a dotankovať. Všetko si samozrejme Američania platia a letisku v Piešťanoch tak môžu zaplatiť až 27 tis. eur. Nominanti SNS sú samozrejme hrdí, lebo my máme peňazí dosť a nenecháme si ohrozovať našu suverenitu. ???‍♂️ Otázne je, kto naozaj ohrozuje suverenitu Slovenskej republiky?! Nuž, toto je absolútne neakceptovateľné správania sa Slovenska ako spojenca v NATO. Celú záležitosť najlepšie okomentoval šéf trnavského VÚC ako správca piešťanského letiska Jozef Jofo Viskupic: “Kde blb, tam nebezpečno, hovoril Werich a mal pravdu. U nás vedú obranu…” ?

3️⃣ Ďalší škandál pri obstarávaní na MOSR je na stole! Tentokrát takmer za 400 miliónov EUR! ??☝???‍♂️ Tender z dielne rezortu obrany na viacúčelové taktické vozidlá 4×4 je pripravený diletantsky a viac ako smrdí korupciou. Ešte pred rokom mali nominanti SNS na rezorte v pláne nakúpiť 404 ks za takmer 800 miliónov EUR. Nakoniec chcú nakúpiť 424 vozidiel, ale za menej ako polovičnú sumu. Samozrejme, že tender si nominanti SNS nastavili tak, aby podmienky spĺňal len “ten správny” dodávateľ. ? Navyše, ide o slabo vybavené vozidlá. V prípade, že rezort obrany v takejto výbave vozidlá aj obstará, tak budú musieť nasledovať ďalšie výberové konania na ich dovybavenie a dozbrojenie. To si vyžiada ďalšie zdĺhavé procesy, ktoré môžu trvať aj niekoľko rokov. Samozrejme, sa tým celý proces predraží, a tak nakoniec nás vozidlá nebudú stáť 800 miliónov, ale možno aj miliardu. SNS vie, že v ďalšej vláde už nebude, ?tak stratila všetky zábrany a rozhodla sa ešte rýchlo nabaliť čo najviac. Je najvyšší čas tieto národné straky zastaviť a poslať ich tam, kde patria… Tento tender treba okamžite zrušiť, je to úplný príklad na skorumpovaný a netransparentný proces. ☝?☝?☝?

4️⃣ Ministerstvo obrany potichučky pripravuje aj ďalší biznis, teda pardon, transparentné obstaranie samozrejme, pri ktorom všetci už dávno vieme, kto ho vyhrá. ??‍♂️? Tentokrát ide o obstaranie radarov za vyše 150 mil. eur. Ešte predošlé vedenie síce vyhlásilo otvorený tender, ale nominanti SNS v rezorte sa v ňom nenašli, a tak ho zrušili a vyhlásili si svoj vlastný spôsob výberu bez tendra. Celý proces výberu bol typický pre SNS, keď postupne bez jasných pravidiel vylučujú nevhodné firmy. ? Síce sa minister tváril ešte minulyl týždeň, že nevie koho vybrali, a že sú traja kandidáti, ale tak ja si predsalen skúsim tipnúť na víťaza. Pochádza tuším z Blízkeho východu. ?

5️⃣ V piatok som na tlačovej besede predstavil program hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti v oblasti obrany pod názvom „Zodpovedná a dôveryhodná obrana“. Ide o komplexný program, ktorý som vypracoval spoločne s viac ako 20 členným tímom ??vojakov aj civilov, v ktorom je 50 konkrétnych odporúčaní, ako zlepšiť našu obranu. Ide o komplexný program, aký doteraz na Slovensku spracovaný nebol. Budem vďačný za vaše podnety, pripomienky a odporúčania. Nájdete ho na JaroNad.sk/program.

Čítať viac

You may also like

Týždeň v obrane

Nedávne príspevky

Týždeň v obrane
Týždeň v obrane
Týždeň v obrane