Týždeň v obrane

Týždeň v obrane

Ďalší zrušený netransparentný tender na obrane, prehra Lajčáka (a Slovenska) v NATO či 30 metrová kópia ako obranná spôsobilosť slovenského parlamentu. Aj to nám priniesol ostatný týždeň!

???

1️⃣ Je to už naozaj až na neuverenie, ale nominanti SNS vo vedení rezortu obrany spackali ďalšie verejné obstarávanie. Zatiaľ idú na 100%, spackali totižto všetky vážnejšie modernizačné projekty… ??‍♂️???‍♂️ Úrad pre verejné obstarávanie cez týždeň oficiálne oznámil, že ministerstvu obrany zrušil tender na letiskový prehľadový radar za približne 20 miliónov EUR. Záhadne vraj chýbala dokumentácia k súťaži. ?? Neviem presne, čo to znamená, ale vybrať víťaza bez dokumentácie, to dokáže naozaj asi len SNS. ??Už ani neviem, čo k tomu napísať… Asi len to, že mi je naozaj smutno. ? Kým sa tu niekto snaží silou-mocou kradnúť, kde sa dá, vojaci nemajú adekvátnu výstroj, veľká časť techniky si pamätá rok 1968 a infraštruktúra je katastrofálna a doslova padá vojakom na hlavu. Toto je to hrdo, odborne, slušne od SNS v praxi… Ach… ??

2️⃣ Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák neuspel vo výberovom konaní na pozíciu zástupcu GT NATO. Škoda. ? Slovensko tak prišlo o možnosť zastávať prvýkrát od nášho vstupu do Aliancie vysokú pozíciu v tejto pre našu bezpečnosť a obranu fundamentálne dôležitej organizácii. Miroslav Lajčák bol skúsený a vhodný kandidát a jeho nezvolenie skôr odzrkadľuje našu pasivitu, ktorú Slovensko v Aliancii doteraz preukazovalo pri presadzovaní Slovákov na top pozície v jej štruktúrach a tiež zahraničnopolitickú nečitateľnosť vlády… ? Slovensko nemá v štruktúrach NATO doslova nikoho na vyšších pozíciách, nehovoriac o tom, že celkový počet Slovákov pôsobiacich v organizácii je veľmi nízky. ?Ako jediná z krajín V4 a jedna z mála spomedzi nových členov, sme doteraz nemali nikoho v top manažmente. Dúfajme, že bude zvolenie rumunského kandidáta na úkor Slovenska pre nás budíček a začneme konečne lobovať lepšie, aby sme mali v NATO viac šikovných Slovákov a tak mali väčší vplyv na vnútorné procesy Aliancie. Začnime tým, že sa čelní ústavní činitelia nebudú chodiť klaňať až po kolená Putinovi a Lukašenkovi. Napríklad… ?

3️⃣ Keď sa SNS nedarí plniť si sny pochybnými kšeftami v mene “národného záujmu” ?, tak si svoju frustráciu musí nejako kompenzovať. Napríklad vyšším stožiarom na zástavu pred parlamentom ako v Budapešti. ??? Či si týmto 30 metrovým falickým symbolom kapitán Danko kompenzuje svoje frustrácie z nevydarených kšeftov, alebo jeho súkromie, to ostáva nateraz záhadou. ??‍♂️ To, že po SNS na rezortoch, ktoré spravuje, ostane spúšť, to ho až tak netrápi. Hlavné je, že budeme mať o 3 metre vyšší stožiar, ako Maďari. ??‍♂️ Ten človek je naozaj neskutočnou hanbou pre Slovensko… ??. Jedine, že by išlo o veľmi kvalitne zamaskovanú 30 metrovú kópiu, ako najvýraznejší príspevok SNS k obranyschopnosti NRSR. To by dávalo zmysel. Danko teda určite… ?

4️⃣ Samozrejme, mám pre Vás aj vyhodnotenie súťaže #ObrannýKvíz. Správna odpoveď bola gen. Milan Rastislav Štefánik, u ktorého si mimochodom práve dnes pripomíname 139 rokov od jeho narodenia. Gratulujeme víťazke Katke Herčko Hulinovej, ktorú budeme kontaktovať správou! V stredu bude samozrejme ďalšia otázka! 

Čítať viac

You may also like

Týždeň v obrane

Nedávne príspevky

Týždeň v obrane
Týždeň v obrane
Týždeň v obrane