Týždeň v obrane

Týždeň v obrane

Príprava pilotov na stíhačky F16 sa rozbieha, špeciáli majú nového veliteľa a vojaci namiesto cvičenia so spojencami musia chystať predvolebnú kampaň SNS. Aj o tom sme sa dozvedeli v uplynulom týždni:

???

1️⃣ Napriek podpriemernej ?marketingovej kampani na nábor nových vojakov a prakticky neviditeľnej kampani na nábor nových pilotov ??‍♂️ na objednané stíhačky F16 sa doteraz, najmä vďaka Veliteľstvu vzdušných síl, podarilo zazmluvniť už 22 z potrebných 28 pilotov ?, ktorí pôjdu na 3-ročný výcvik do USA. Prvých 6 pilotov by malo odletieť už v septembri. V prípade leteckých mechanikov je situácia o niečo komplikovanejšia, ale po zmenení podmienok by sa mohlo ozbrojeným silám podariť nájsť dostatočný počet vhodných adeptov. Obsadenie pozícií pilotov a technického personálu je naozaj kľúčové. Ak by došlo k zlyhaniu, tak by sme boli svedkami najdrahších výstavných exponátov v histórii Slovenska. ? Síce ostáva ešte dlhá cesta na dosiahnutie želaného cieľa, napriek tomu som mierny optimista, že sa ho podarí naplniť. ? Okrem personálu naďalej ostane otvorená otázka potreby komplexnej modernizácie letísk, aby vôbec nové F16 u nás mohli lietať. Peniaze na to sme už dávno mohli dostať, ale vďaka neschopnosti ???‍♂️ nominantov SNS nám hrozí, že si to zaplatíme sami. S blížiacimi sa parlamentnými voľbami to už ale nominantov SNS na rezorte obrany netrápi. Vedia, že ich pôsobeniu na obrane už zvoní umieráčik. Vďaka bohu! ??

2️⃣ 5. pluk špeciálneho určenia patrí medzi elitu našich ozbrojených síl. ? O tom, že má dobré meno aj medzi spojencami svedčí aj to, že doterajší veliteľ pluku plk. Miroslav Gardlo by sa mohol stať jedným z poradcov najvyššieho veliteľa NATO v Európe.☝? Kvôli tomu teda odovzdal funkciu, po takmer troch rokoch, doterajšiemu zástupcovi veliteľa plk. Pavlovi Šebíkovi. So vznikom Veliteľstva Síl pre špeciálne operácie bude mať nový veliteľ aj viac povinností. Gratulujem plk. Pavlovi Šebíkovi k novej funkcii a pevne verím, že sa zvládne svoju funkciu úspešne. ?

3️⃣ V Gruzínsku práve prebieha vojenské cvičenie Agile Spirit 2019, ktorého cieľom je posilnenie interoperability medzi spojencami a partnermi Severoatlantickej aliancie. ☝?? Na cvičení sa podieľa okolo 3000 vojakov z viacerých členských krajín NATO, vrátane napr. aj Českej republiky. Samozrejme, že naši vojaci na cvičení chýbajú. ?? Na rozkaz kapitána Danka a generálministra Gajdoša sa totižto namiesto cvičenia so spojencami musia pripravovať na vojenskú prehliadku počas osláv výročia SNP. Len pripomínam, že to bude všetkých občanov stáť okolo 10 miliónov eur. ???‍♂️? Áno, rozumiete tomu správne, my všetci zaplatíme za predvolebnú kampaň SNS. ?

4️⃣ Správna odpoveď na otázku v #ObrannýKvíz bola samozrejme kpt. Nálepka. ? Víťazom 3 lístkov na letecké dni SIAF sa stáva pani Jana Širková. Gratulujem!!! ???? Budeme ju kontaktovať. V stredu sa samozrejme môžete tešiť na ďalšiu otázku!

Čítať viac

You may also like

Týždeň v obrane!

Nedávne príspevky

Týždeň v obrane
Týždeň v obrane
Týždeň v obrane